logo

06 Temmuz 2021

TİRHANDİLLER KIVIRCIK USTALARI İÇİN YARIŞTI

Covid 19 salgını nedeniyle, uzun zamandır bir araya gelemeyen tirhandilciler, geçtiğimiz hafta sonu, BODTO, Bodrum Ticaret Odası desteğiyle gerçekleştirilen çok anlamlı bir organizasyon için yelken açtılar.

Bodrum’un değerli tekne ustalarından olan ve Nisan ayında vefat eden, Kıvırcık lakaplı Mustafa Cengiz anısına yapılan yarışlara toplam 9 tirhandil ve 50 yi aşkın tirhandil sever yelkenci katıldı.

Yelkenciler, ilk yarış startı öncesi, dostları/arkadaşları/ustaları olan bu güzel insan için saygı duruşunda bulunmayı ihmal etmedi. Kuvvetli rüzgar nedeniyle oldukça çekişmeli ve heyecanlı geçen yarışlarda, hasarlı iki çarpışma olmasına rağmen, hakim olan duygu; dostluk/arkadaşlık ve Kıvırcık Mustafa’nın rüzgarlarla dolaşan neşesi oldu.

Yapılan 2 yarış sonunda –Kıvırcık Mustafa’nın oğlu İbrahim Cengiz tarafından hazırlanan- 1. cilik  ödülünü Hızır 1 tirhandili kazandı.

İki gün boyunca ve ödül akşamında tirhandilcilere -adına yakışır şekilde- ev sahipliği yapan Milta Bodrum Marina, verdiği hediyelerle de katılımcıların yüzünü güldürmeyi bildi.

Katılan tüm teknelere, kendi yayını olan ’’Bodrum’un Gayıkları’’ kitaplarında hediye eden, Bodrum Deniz Müzesi de, her daim tirhandilcilerin ve denizcilerin yanında olduğunu bir kez daha vurguladı.

Pazar akşamı yapılan ödül törenine; BODTO Başkanı Mahmut Kocadan, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç, Bodrum Denizciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Erdoğan ve Kıvırcık Mustafa’nı eşi Zuhal Cengiz ve çocukları da katıldı.

Ödül töreni, duygusal anlara sahne olurken, Bodrumlu tirhandilciler/tirhandil ustaları, yöresel oyunlarda da ustalıklarını göstererek geceye renk kattı.

Toplu Sonuçlar

  1. Hızır 1, dümenci Aytuğ Ürer
  2. Gargantua, dümenci Mazlum Ağan
  3. Gara Poşet, dümenci İbrahim Cengiz
  4. Oruç 1, dümenci Edip Ürer
  5. Knidos, dümenci Deniz Mutlu
  6. Kalita, dümenci Yunus Akçalı
  7. Alice, dümenci Uğur Ayaz
  8. Bastarda, dümenci Barış Çağlar
  9. Funda, dümenci Ercan Canuysal

Share
#

SENDE YORUM YAZ