logo

İKİ KONSERİN GELİRİ YANGIN MAĞDURLARINA AKTARILACAK

Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunda düzenlenen 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, genç piyanistlerimizden Barış Büyükyıldırım’ı “Suda” konserleri kapsamında Gümüşlük Sahilinde misafir etti.

18.Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, yurdu yasa boğan yangınların ardından normal seyri ile devam edecek. Festival programı kapsamında gerçekleşen iki konserin tüm gelirleri yangınlardan etkilenen yurttaşlarımıza aktarılacak.

İki konserin geliri yangın mağdurlarına aktarılacak

Festivalin sanat yönetmeni Piyanist Eren Levendoğu, yaptığı açıklamada, festival kapsamında gerçekleşen son iki konserin tüm gelirlerinin yangın mağdurlarına aktarılacağını açıklayarak, üzüntülerinin kelimelerle ifade edilemeyecek ölçüde olduğunu belirtti. Levenoğlu; “Hep daha güzel bir dünyanın hayalini kurarken ne yazık ki, bir anda ülkemiz orman yangınlarının ortasında kaldı. Yangınlardan etkilenen tüm yurttaşlarımıza ve yakınlarını kaybedenlere sabırlar diliyoruz. Bu yangınlar belirli bölgeleri yakmış gibi görünse de, gerçekte hepimiz etkilendik, gücü olan herkes yardım elini uzatmalı” dedi.

Barış Büyükyıldırım harikalar yaratıyor

18.yılında yine yurdumuzdan ve dünyadan başarılı müzisyenleri misafir etmeye devam eden Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, bu defa solo ve oda müziği, caz ve yirminci yüzyıl müziğini de kapsayan çeşitli türlerde çok yönlü bir müzisyen olarak kendini Amerika, Avrupa ve Türkiye’de önemli salonlarda verdiği konserlerle kanıtlamış Barış Büyükyıldırım’ı Gümüşlük Sahilinde ağırladı.

Festival sahnesine çeşitli dönemlere ait ve kendi düzenlemelerinden oluşan bir seçki ile çıkan Büyükyıldırım, Bodrumlu sanatseverlerden alkış aldı. Gümüşlük Sahilinde deniz kenarında gerçekleşen konser ‘Suda’ etkinlikleri kapsamında gerçekleşti. Çok sayıda yerli ve yabancı müzikseverin izlediği konserde Büyükyıldırım çok yönlü müzik anlayışı ile dikkat çekti.

Başarılarla dolu bir müzik kariyerine sahip

Barış Büyükyıldırım’ın, New York Steinway Hall ve solo resital verdiği CKM/İstanbul gibi salonlar kariyerinde önemli detaylar arasında yer alıyor. Sanatçı, Antalya Devlet Senfoni Orkestrasıyla Ravel’in Piyano Konçertosunu, Cincinnati Oda Orkestrası’yla Bach’ın V numaralı Brandenburg Konçerto’sunu, Leyla Gencer Senfoni Orkestrasıyla Saint-Saens’ın Hayvanlar Karnavalını, Concert Nova ile gerçekleştirdiği konserde temel oda müziği repertuarından Schubert’in Trout Beşlisi’ni çalarak kendi düzenlemelerinin yanı sıra yorumlarıyla da göz doldurmuştu. Almanya Theater Kiel Orkestrası’yla Gershwin’in I Got Rhythm Varyasyonları’nı seslendiren piyanist Almanya’da birçok ikili resitale katıldı. Barış Büyükyıldırım solo çalışmalarının yanın sıra Trio Likya ile oda müziği konserleri vermekte ve Diskant Ensemble üyesi, Tactus ve Claremont Ensemble’ın konuğu olarak New York’ta konserler verdi.

Büyükyıldırım, aynı zamanda Cincinnati Operası’nda prova piyanisti, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda Coach/repetiteur, San Francisco’daki BASOTI festivali için Coach/ piyanist, Manhattan School of Music New York’ta Enstrüman ve Opera Bölümlerinde korrepetitör olarak da faaliyet göstermiştir. Barış’ın caz müziğine olan ilgisi onu Rolando Matias, Brian Lynch, Othello Molineux, David Sanchez’in de olduğu birçok toplulukla ile yaptığı çalışmalara götürdü. Rolando Matias’ın “Live Volume One” ve Birds Ensemble’ın albümlerinde yer almıştır. Çalıştığı şeflerin arasında Jeffry Milarski, Aleks Katsmann, Jorge Parodi, Richard Buckley, Sascha Goetzel, Mark Gibson, Annunziata Tomaro, Kelly Kuo, Georg Fritzsch ,Cem Mansur, Orhan Şallıel yer almaktadır. Almanya’da DAAD Preis, Maritim Yarışması Birinciliği, Kiwanis Preis, Marie Luis Imbusch Stiftung, Amerika’da Merit Scholarship, Türkiye’de Kültür Bakanlığı Piyano Yarışması ikincilik ve en iyi Türk eseri yorumculuğu ödülü ve Sedat-Güzin Gürel Vakfı Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştür. Barış Büyükyıldırım şu an İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Doktor Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Piyano Masterclass konseri ve ‘Festivalin 18 yılı’ fotoğraf sergisi 12 Ağustos’ta

Gümüşlük Festival Akademisi bünyesinde düzenlenen piyano masterclassına katılan genç yetenekler, 12 Ağustos Perşembe akşamı Gümüşlük Sahilindeki Toprak Ev’de bir konser verecek. 1 Ağustos tarihinde başlayan ustalık sınıfına katılan öğrenciler, piyanistler Gülsin Onay, Pablo Galdo ve Valerian Shiukashvili’den aldıkları bilgiler ışığında tüm hünerlerini sergileyecekler. Konserin ardından genç piyanistlerimiz sertifikalarını eğitmenlerinin elinden alacaklar.

Festivalin 18 yılı fotoğraf sergisi

Daha önce 2 Ağustos’ta açılacağı duyurulan Festivalin 18 yılını anlatan fotoğraf sergisi, ülkemizi saran yangınlar nedeni ile 12 Ağustos tarihine ertelenmişti. Yiğit Uygur’un fotoğraflarından oluşan sergi piyano masterclass konseri öncesinde Gümüşlük Toprak Ev’de saat 19.30’da sanatseverlerle buluşacak. Sergi 19 Ağustos’a kadar açık kalacak.

  1. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali konser programı

24 Temmuz: Gülsin Onay (Piyano) & Ancyra Ensemble & Nisan Ak (Şef) / Türkiye – Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21:00)

26 Temmuz: North Sea String Quartet / Hollanda – Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21:00)

29 Temmuz: Kisuk Kwon (Piyano) / Kore – Zefirya Kültür Merkezi (21:00)

1 Ağustos: Meral Polat Caz Trio / Hollanda – Gümüşlük Festival Merkezi – SUDA (20:30)

4 Ağustos: Pablo Galdo – (Piyano) / İspanya- Antik Taş Ocağı –  TAŞTA (21:00)

8 Ağustos: Valerian Shiukashvili – (Piyano) / Gurcistan – Antik Taş Ocağı TAŞTA (21:00)

11 Ağustos: Barış Büyükyıldırım  (Piyano) – Gümüşlük Festival Merkezi SUDA (20:30)

12 Ağustos: Yiğit Uygur Fotoğraf Sergisi, “Festivalin 18 Yılı” (19.30)

Bir sonraki konser:

12 Ağustos: Kumda Piyano – GFA Piyano Masterclass Konseri – Gümüşlük Festival Merkezi (20:30)

15 Ağustos: Zoran İmsirovic  (Piyano) / Sırbistan -Zefirya Kültür Merkezi (21:00)

16 Ağustos: Elif Çağlar Caz Quartet / Türkiye – Gümüşlük Festival Merkezi, SUDA (20:30)

17 Ağustos: Kumda Çello –  GFA Cello masterclass konseri – Gümüşlük Festival Merkezi (20:30)

18 Ağustos: Henri Demarquette (Viyolonsel) & Özgür Ünaldı (Piyano) / Fransa –  Antik Taş Ocağı – TAŞTA (21:00)

19 Ağustos: Ekin Anıl Resim Sergisi (19.30)

21 Ağustos: Trio Reijseger Fraanje Sylla / Hollanda – Gümüşlük Festival Merkezi SUDA (20:30)

23 Ağustos: Maya Belsitzman & Matan Ephrat Duo (Viyolonsel / Perküsyon) / Israil – Gümüşlük Festival Merkezi SUDA (20:30)

24 Ağustos: Gülsin Onay (Piyano) / Türkiye – Zefirya Kültür Merkezi (21:00)

26 Ağustos: Trio Likya / Türkiye –  Antik Taş Ocağı TAŞTA (21:00)

27 Ağustos: Hakan Başar Caz Trio / Türkiye – Gümüşlük Festival Merkezi SUDA (20:30)

29 Ağustos: El Ele Müzik Senfoni Orkestrası & Nil Venditti (Şef) & İlyun Burkev (Piyano) & Naz İrem Türkmen (Keman) / Türkiye- Antik Taş Ocağı  – TAŞTA (21:00)

3 Eylül: Nova Trio  / Türkiye- Zefirya Kültür Merkezi (21:00)

6 Eylül: Yasemin Akyüz Resim Sergisi (19.30)

10 Eylül: Dj performansı: Lakuti / Almanya  – Gümüşlük Festival Merkezi  SUDA (20:30)

11 Eylül: Dj performansı: Q-BRA (Kübra Uzun) & Mx. Sür / Türkiye – Gümüşlük Festival Merkezi  SUDA (20:30)

MASTERCLASS PROGRAMI

1-12 Ağustos Piyano Masterclass

13-18 Ağustos Cello Masterclass

ÇOCUK ETKİNLİKLERİ

 

  1. PEK-DER ile işbirliği ( Peksimet Çocuk Kütüphanesi )  

2 Temmuz – 10 Temmuz, Festival Merkezi

1 Eylül – 31 Ekim, Festival Merkezi

  1. CANER VE TAMER KARAKAŞ ESKİ ÇOCUK OYUNLARI VE OYUNCAKLARI ATÖLYELERİ

22-24 Temmuz, Festival Merkezi

22 Temmuz // Saat: 16.00-18:00

23-24 Temmuz // Saat: 10:00-12:00; 14:00-16:00

30-31 Ağustos; 1-3 Eylül, Festival Merkezi

  1. ATTA ÇOCUK FESTİVALİ ATÖLYELERİ

31 Temmuz, Cumartesi, “Çılgın Çocuk Orkestrası-Soundpainting Atölyesi” ve “Kendi Bestemi Yapıyorum-Soundpainting Atölyesi”, Festival Merkezi

21 Ağustos, Cumartesi, “Mini Hologram Atölyesi” ve “Öykü Feneri Atölyesi”, Festival Merkezi

  1. BABUN ÇOCUK KİTABEVİ ATÖLYELERİ

28 Ağustos, “Mikroplastik Avcılığı” etkinliği, Festival Merkezi

4 Eylül, “Festival Çadırı Tasarla-Yap” etkinliği, Festival Merkezi

  1. “Arılar Aşkına” ATÖLYELERİ 

Tarihleri önümüzdeki günlerde açıklanacak 

SERGİLER

12 Ağustos: Yiğit Uygur Fotoğraf Sergisi, “Festivalin 18 Yılı” (19.30) TOPRAK EV

19 Ağustos: Ekin Anıl Resim Sergisi (19.30) TOPRAK EV

6 Eylül: Yasemin Akyüz Resim Sergisi (19.30) TOPRAK EV

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ