logo

13 Eylül 2021

DÜNYA ŞAMPİYONU BAHÇEŞEHİR BODRUM KAMPÜSÜ’NDEN

Bahçeşehir Koleji Bodrum Kampüsü 10. sınıf öğrencisi Aleyna Pakyürek  Uluslararası Jeet Kune-Do Dünya Şampiyonası’nda birinci oldu.

Dünyada ilk defa Adana’da düzenlenen Uluslararası Şampiyona’dan Bodrum’a Dünya Şampiyonu olarak dönen Aleyna Pakyürek, bir yılı aşkın süredir sık ve düzenli bir antreman programı içinde çalışmalarını sürdürüyor. Çocuk yaşlardan itibaren karate sporu ile ilgilenen iki kardeşin en küçüğü olan Aleyna aynı zamanda Bahçeşehir Koleji’nin başarılı bir öğrencisi.

Annesi Keziban Pakyürek Aleyna’nın çok çalıştığını ve bu başarıyı hak ettiğini söyledi.

Bahçeşehir Koleji Bodrum Kampüs Müdürü Barış Anıl Çakır ise Aleyna Pakyürek’i tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

Merkezi New York’da bulunan Uluslararası Jeet Kune Do Federasyonu ve Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu ile birlikte düzenlenen Dünya Açık Kulüpler Şampiyonası 29 Ağustos’ta Adana’da yapıldı.

Jeet Kune-Do nedir?

1958-73 yıllarında Bruce Lee çeşitli dövüş sanatlarının görüşlerini yeni bir dövüş sistemi şeklinde bir araya getirdi. ‘Jun Fan Gung Fu’nun temel aldığı branşlar daha ziyade Wing Chun, Boks ve Eskrim’di. Bunun dışında teknikler, alıştırmalar, prensipler ve konseptler az veya çok belirgin ama daima değiştirilmiş olarak başka dövüş sanatlarından etkilenmiştir ki ‘şahsi dövüş stili’ndeki zayıflıklar veya boşluklar ortadan kaldırılsın. Bu şekilde oluşturduğu dövüş tarzına ‘Jun Fan’ adını verdi. 1965’te (özellikle 1967-68’de) ilk kez Jeet Kune Do “durduran yumruğun yolu” kavramı çıktı. Bu şekilde Jeet Kune Do, ‘Jun Fan Gung Fu’nun felsefi üst yapısını oluşturdu. Bruce Lee’nin orijinal öğrencilerinden olan Bruce Lee’nin öğrencisi D. İnosanto kendi disiplinine ‘Jun Fan Jeet Kune Do’ demiştir.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ