logo

13 Ağustos 2022

GAZETECİLERDEN ÇİRKİN SALDIRIYA TEPKİ

Bodrum’da gazeteci Fatih Bozoğlu’nun Mümtaz Ataman Caddesi üzerinde haber yaptığı sırada sözlü ve fiziki saldırıya uğramasına Bodrum ve Muğla’daki gazeteciler tepki gösterdi.

Cuma günü Umurça Mahallesi, Mümtaz Ataman Caddesi üzerinde Aydem tarafından yürütülen elektrik hatlarını yer altına alma çalışmaları, zamanlaması nedeniyle bölgede yaşayan vatandaşlar ve esnafın tepkilerine neden olurken, bölgede konuyla ilgili haber çalışması yapan gazeteci Fatih Bozoğlu, müteahhit firmanın yetkilisi tarafından sözlü ve fiziki saldırısına uğramış, kamerası kırılmıştı.
Çirkin saldırıya toplumun tüm kesimlerinden tepki geldi. Bugün, Bodrum ve Muğla’da görev yapan gazeteciler, saldırıya tepki göstermek adına olay yerinde bir araya geldiler.

“Kimden güç alıyorlar”

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Vuranlar, bu gibi şiddet olaylarının son bulmasını diledi ve “Her şeyden önce Bodrum’da çalışan gazetecilerin hemen hepsinin tepki vermek adına burada olması benim için sevindirici. Bu olay her gazetecinin başına gelebilecek cinsten. Ama tabii ki hiç bir zaman olmasını istemiyoruz. Dün Fatih in başına gelen olay Perşembe günü de benim başıma geldi. Bana saldırmak isteyen müteahhit firmanın yetkilisi bir vatandaşın, kazıları protesto etmeye başlaması üzerine son buldu. Biz de olay yerinden ayrıldık. Bunlar nasıl oluyor bilmiyorum. Ağustos ayında kazı yapıp trafiği katlediyorlar. Bunu fotoğraflamak, haber yapmak isteyen gazeteciyi darp ediyor, makinasını kırıyorlar. Kimden güç alıyorlar. Anlamak imkansız. Bu tür olayların bir daha olmamasını diliyorum” dedi.

“Gazetecilik yapmak suç değildir”

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan ise gazetecilik yapmanın suç olmadığını ifade ederek “Nasıl ki iyi konuları haber yapıyorsak, halkın görmesi gereken olumsuzlukları da haber yapacağız. Kaldı ki Bodrum gibi bir turizm kentinde bu günlerde bu çalışmanın yapılması Bodrum için bir zulümdür. Dün Fatih kardeşimize yapılan saldırı, Bodrum basınına yapılmış bir saldırıdır. İnşallah bir daha böyle bir olay yaşamayız.” diye konuştu.

 

“Sorun tüm toplumun bir sorunudur”

Saldırıya uğrayan gazeteci Fatih Bozoğlu ise sorunun tüm toplumun bir sorunu olduğunu ifade ederek, “Dün doktorlara, avukatlara saldıranlar bugün gazetecilere saldırıyorlar. Yarın bir başkasına saldıracaklar, evde eşlerini çocuklarını dövecekler. Toplumsal bir travma yaşıyoruz. Hoşgörünün yok olduğu bir dönemdeyiz. Bir tanesi de bana rastladı. Oysaki ben sadece buradaki trafik sıkışıklığı ve yapılan işlemi yurttaşlara aktarmak için işimi yapıyordum ama nasıl bir gözü dönmüşlükse hem saldırı, hem görüntü almamı engellediler hem de ağza alınmayacak hakaretler ettiler. Fakat biz gazeteciler hep birlikteyiz. Biz işimizi yapıyoruz. Gazetecilik yapmak suç değildir.” dedi.

“Adli mercileri göreve çağırıyorum”

Gazeteci Rezzan Şebin adli mercileri göreve çağırarak, şunları söyledi : “Bu kişiler bu cesareti kimden alıyor. Adını koymak lazım. Aydem firması işi bir firmaya vermiş. Dolayısı ile birisinin bu olayı sahiplenmesi gerekiyor. Herhangi bir vandalca bir hareket olarak yorumlamamalıyız. Birileri bu cesareti nereden alıyor, nasıl bu kadar cesur olabiliyor. Bunun sorgulanması lazım. Bu anlamda da ben kişisel olarak adli mercileri göreve çağırıyorum”

Basın açıklaması sonunda gazeteciler saldırıyı alkışlarla protesto ettiler.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ