logo

BODRUM BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU’NDAN “UÇURTMANIN KUYRUĞU”

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu 27 Mart Dünya Tiyatro Gününde “Uçurtmanın  Kuyruğu” adlı oyunla sanatseverlerle buluşuyor.

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu  Müdürü Rezzan Şebin ve Genel Sanat Yönetmeni Hüseyin Akşen, 27 Mart Cumartesi Günü Saat 15.30’da , Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi’nde (Oasis AVM)  sanatseverle buluşacağı “Uçurtmanın Kuyruğu “ adlı oyun öncesi  bir basın açıklaması yaptılar:

27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜ

“Geçtiğimiz yıl tam da bugünde;  dekorumuzu kurmuş, kostümlerimizi giymiş, makyajlarımızı yapmış, kuliste heyecanla salonu dolduracak seyircilerimizi bekliyorduk. Ancak son anda Covid 19 salgını nedeni ile oyunumuz iptal edilmişti. Aradan tam bir yıl geçti ve biz tiyatrocular için en anlamlı günde tekrar seyircimizle buluşma heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Aradan geçen bu bir yıl, bizi göreceğimizi hiç düşünmediğimiz koşullarla tanıştırdı. Endişeler, kısıtlamalar, alıştığımız yaşam tarzından eser kalmaması hepimizi çok zorladı. Bizi günlük dertlerimizden uzaklaştıran sosyalleşmenin eksikliği ve hayatımızı zenginleştiren, varlığımıza anlam katan sanat etkinliklerinin yokluğu, bizi küçücük kalan dünyamızda yalnızlık ve tedirginle baş başa bıraktı. İşte şimdi önlemlere ve kendimizi korumaya alışmış olarak yeniden buluşmanın ve hayatımızı aydınlatan o ışığa tekrar kavuşmanın zamanı.  Tıpkı tiyatromuzun ilk kurulduğu günlerdeki gibi.

Belediye Şehir Tiyatrosunun temelleri, Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi bünyesinde dört yıl süren gönüllü çalışma ve bu süreçte sergilenen ‘Düğün Ya Da Davul’, ‘Aşk Delisi’ ve ‘Kedi İle Palyaço’ oyunları ile atıldı. Bu yıllar içerisinde Bodrum halkının, Bodrum’a ait yerleşik bir tiyatrosu olmasına dair açlığı iyiden iyiye ortaya çıktı ve Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu bundan 3 yıl önce kuruldu. Bodrum Belediye Meclisinin oy birliği ile kurulması kararına öncülük eden dönemin Belediye Başkanı Sayın Mehmet Kocadon’a ve meclis üyelerine bir kez daha teşekkür ediyoruz. 2019’da görevi teslim alan Sayın Ahmet Aras ve destek veren tüm birimlere de ayrıca teşekkür ediyoruz.

27 Mart 2018’de Şehir Tiyatromuz perdesini Oktay Arayıcı’nın yazdığı Hüseyin Akşen’in yönettiği “Seferi Ramazan Beyin Nafile Dünyası’ ile açtı. Ardından Erman Canatan’ın yazıp Erdal Cindoruk’un sahneye koyduğu ve Antik Tiyatroda 3500 kişilik seyirci önünde prömiyer yapan ‘Batakhane Güzeli’ müzikali ile yola devam etti. Çocuk seyircilerimiz için hazırladığımız Duygu Cindoruk’un oyunlaştırdığı, Gülbin Yeşil’in yönettiği “ÇİZMELİ KEDİ” ve Haluk Işık’ın yazıp Duygu Cindoruk’un sahneye koyduğu ‘HARİKALAR MUTFAĞI’ oyunları çocuklar kadar büyükler tarafından da zevkle izlendi ve hem Bodrumdaki seyircilerle hem de civar ilçelerdeki çocuklarla buluştu.

Bu süre zarfında Bodrumda zaten var olan seyirci profili gelişti, onlara yenileri eklendi, tam da beklediğimiz ve istediğimiz gibi sanat alanında talepleri arttı. Bodrum seyircisi; tiyatro kursları, festivaller, okullar arası tiyatro yarışmaları ister ve bekler oldu. Bizler de geçtiğimiz yıl çocuklara drama eğitimi, gençlere ve yetişkinlere diksiyon ve oyunculuk atölyeleri başlatmış ve beklentimizin üstünde katılım sağlamıştık. Hayat biraz daha normale döndüğünde bu etkinliklerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Tiyatromuz; Genel Sanat Yönetmenimiz Hüseyin Akşen, Müdürümüz Rezzan Şebin, değerli oyuncularımız Tarık Pabuççuoğlu, Erdal Cindoruk, Mihriban Er, Duygu Cindoruk, Yerkan Kahraman, Oğulcan Çelik, Sertaç Aydın, Cansın Yunt, Ziba Türk, Barış Hayta ve Ali Şahin’den oluşan kadrosuyla bu süreçte de çalışmaya üretmeye devam etti. Ve sizler için iki yeni oyun hazırladık.

UÇURTMANIN KUYRUĞU: Yazan Savaş Dinçel, Yöneten Ali Şahin, Oyuncular Yerkan Kahraman, Barış Hayta, Ali Şahin, Müzik Burak Duman, Dekor Serkan/Kader Aktü, Kostüm Esra Meriç, Işık Murat Uzun, Asistanlar Aylin Akcan, Sinem Kurt, Afiş Tasarım Şahin Tuhan, Genel Sanat Yönetmeni Hüseyin Akşen7 Mart 2021 de perde açacak olan oyunumuz “Uçurtmanın Kuyruğu”

KOCASINI PİŞİREN KADIN: Nisan Ayı içinde  sahnelenecek diğer oyunumuz ise:

Yazan: Debbie Isitt Yöneten: Filiz Çeviktan , Oynayanlar: Oğulcan Çelik, Cansın Yunt,  Ziba Türk

Tiyatromuz kurulduğundan beri bizleri yalnız bırakmayan sevgili seyircilerimize şükranlarımızı sunuyor, iyi seyirler diliyoruz.

B.B.Ş.T. Müdürü: Rezzan Şebin  , B.B.Ş.T. Genel Sanat Yönetmeni: Hüseyin Akşen

 

 

 

#

SENDE YORUM YAZ