logo

“GÖKOVA, KOYLAR HEPİMİZİN” KAMPANYASI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Gökova Marmaris Okluk Koyu’nda yapılmakta olan Cumhurbaşkanlığı Yazlık Konutu’nun ardından, Okluk Koyu çevresindeki yaklaşık 200 dönüm arazinin Cumhurbaşkanlığı hizmetlerinde kullanılmak üzere acil kamulaştırılmaya tabi tutulacağı bilgisinin ardından; deniz sever, sade vatandaş, turizmci, ekmeğini mavi yolcuktan kazanan tekneci, balıkçı, arsasını/tarlasını kaybedecek olan köylü, işletmecinin başlattığı kampanyalar çığ gibi büyüyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın muhatap alındığı imza kampanyası, haberimizi geçtiğimiz saatlerde 12.000 kişiye ulaşırken, twitterda ülke genelinde en çok paylaşılanlar arasında 7. Sıraya geçti. “Okluk Koyu-Değirmen Bükü ve çevresi (İngiliz Limanı diye de bilinir) için resmen kamulaştırılma süreci başlatılmış olup,  tüm denizcilere ve yurttaşlara kapatılmıştır” denilerek, deniz sever sade vatandaş, turizmci, ekmeğini mavi yolcuktan kazanan tekneci, balıkçı, işletmeci adına başlatılan kampanya metni şöyledir:

“T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve 1 diğer muhatap daha tarafına Denizsever sade vatandaş, turizmci, ekmeğini mavi yolcuktan kazanan tekneci, balıkçı, işletmeci adına bu kampanyayı başlattı

Ünlü Türk denizcisi Sadun Boro’nun anısının yaşadığı ve yaşatıldığı, tüm doğa ve deniz severler için çok büyük öneme sahip, Kaptan Cousteau’nun “yeryüzündeki cennet” olarak nitelendirdiği Gökova’nın, Okluk Koyu-Değirmen Bükü ve çevresi (İngiliz Limanı diye de bilinir) için resmen kamulaştırılma süreci başlatılmış olup tüm denizcilere ve yurttaşlara kapatılmıştır.

Turizme önemli katkı sağlayan Mavi Yolculuk tekneleri, tarım yapan çiftçi, gezginlere hizmet veren işletmeci ve denize giren sade vatandaş da bu kapsamda “yasaklı” duruma sokulmuştur!

Bizler, “tüm denizler ve kıyılar denizcilerin, mavi yolcuların, köylülerin, balıkçıların kısaca tüm yurttaşlarındır ve bu hak ellerinden alınmamalıdır!” diyoruz.

Bu haksız uygulama, ivedilikle sonlandırılsın diyoruz!”  Paylaşım linki: https://t.co/tWjQg9HDLQ

TWİTTER REKORDA

Sosyal Medyada, 12 Kasım 2018 Saat 21.00’de paylaşılmak üzere dolaşan metin ise:

“Sevgili doğa dostları desteğinize ihtiyacımız var!!!  200 denizcinin inisiyatifi, ve katkılarıyla “Cennet Gökova Hepimizin, Okluk Koyu Kapatılmasın” imza kampanyası başlatıldı.  Hepinizin bildiği gibi; Okluk’daki Cumhurbaşkanlığı yazlığı’nın güvenliği için zaman zaman Değirmenbükü/ İngiliz/ Okluk gibi Gökova’nın en nadide koyları kullanıma kapatılıyordu. ANCAK BU DEFA DURUM FARKLI; çevresindeki işletmeler, özel araziler, tarım alanları da istimlak edilerek tüm paydaşlara ve Mavi Yolculuğa KAPATILIYOR.  Bu karara tepkimizi göstermek için 12 Kasım(bugün) saat 21:00 de #gökovahepimizin hastag’i ile TT olmayı hedefliyoruz.  Bu çalışma için destek ve yardımınıza ihtiyacımız var!!!”şeklindeydi.

Saat 21.00’de “Gökova koyları imara açılmasın, Okluk koyu vatandaşlara kapatılmasın, denizi ve doğayı seven herkesin katılımını bekliyoruz, #gökovahepimizin lütfen rt, Gökova hepimizin” sözcükleri ile yapılan twittler ise, ülke genelinde en çok paylaşılan twittler arasında 7. Sırada yerini aldı. Ve yine sosyal medyada yapılan paylaşımlara göre, kampanyalar devam etmekte.

#

SENDE YORUM YAZ