logo

28 Nisan 2019

1.ZEYTİN ÇİÇEĞİ FESTİVALİ GERÇEKLEŞTİ

Bodrum, bu yıl ilk kez düzenlenen Zeytin Çiçeği Festivali’ne ev sahipliği yaptı.

Yalıçiftlik Mahallesi’ndeki Belediye Kafeteryası’nda gerçekleştirilen festivale Bodrum Kaymakamı Bekir Yımaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla İl Tarım Orman Müdürü Şakir Fırat Erkal, Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fahrettin Doğan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Festivalde için farklı farklı gruplar kuruldu ve kurulan bu gruplar çeşitli faaliyetler ve eğitimlerden geçerek değişik ürünler sergiledi.

Açılışta gruplar adına Konuşma Yapan Kadın Çiftçi Huri Can,”Kızılağaç ve Çiftlik mahallelerimizin katkılarıyla, herkes canıgönülden ellerinden geldiğince işbirliği, güçbirliği içinde, sevgiyle saygı çerçevesinde en güzelini, en doğalını ürettiniz. Bakıyorum da bugün çok güzel şeyler yapmışsınız. Hepsi birbirinden güzel, hepsi birbirinden başarılı, hepsi birbirinden değerli. Bu organizasyonda bizlere emeği geçen Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine, Bodrum Belediyesine, Muhtarlarımıza, üreten tüm çiftçilerimize, ellerine sağlık diyorum” dedi.

Muğla İl Tarım Orman Müdürü Şakir Fırat Erkal bu bölgeye ilk defa geldiğini ifade ederek,”Büyüleyici bir güzelliği var. Yer güzel, festivalin ismi çok güzel, Zeytin Çiçeği Festivali. Aslında dünyada zeytinin anavatanı burası. Belki bu birçok platformda ifade ediliyor, söyleniyor ama bu lafın gelişi olarak değil. Yunanistan’da yada Suriye’de falan bulunan 60 bin yıllık zeytin yaprağı fosili ile biz zeytinin anavatanıyız diyerek çıkmışlardı, ama bundan birkaç yıl önce İsveçli bir bilim adamı Yatağan Eskihisar Köyünde 14 Milyon yıllık bir zeytin fosili tespit ediyor. Bunu da resmi bir çalışma ile uluslararası platformda kanıtlıyor, ifade ediyor. Bunun daha ötesinde zeytinin eskisine, mazisine giden bir çalışma yok. Hakikaten Muğla zeytinin ana vatanı. Bu bölge bu işin tamda merkezi. İşte bu yüzden Zeytin Çiçeği Festivali adıyla düzenlenen bu festival çok güzel ve anlamlı olmuş” şeklinde konuştu.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, festivallerin, mahalli bayramlar olarak ilçelerin sosyal hayatına renk katan, ekonomisine katkıda bulunan, şenlik havasında geçen güzel etkinlikler olduğunu belirterek,”Hem belirli konulara dikkat çekiyoruz, hem de hep birlikte eğleniyoruz. Hele hele bu Bodrum gibi, Yalıçiftlik gibi dünyanın en güzel yerinde olunca ayrı bir tadı ve lezzeti oluyor. Tabi bizim öncelikle hepimize düşen yaşadığımız bu cennet toprakları, Bodrum’u Bodrum yapan bu doğal güzellikleri koruyabilmek. Bunun içinde tarımı asla unutmamalıyız. Elbette biz bir turizm şehriyiz ama Muğla’ya baktığımız zaman aslında bir tarım kentiyiz. Bodrum’u B’drum yapan bu değerleri korumak için, bu güzellikleri koruyacak şekilde tarım topraklarımızda değerlendirmemiz, iç içe olan turizm sektörünü ve tarım sektörünü birlikte harmanlamamız gerekiyor. Bugün buraya gelen misafirlerimizin öncelikle istedikleri güzel kalacak bir yer, daha sonra doğal yiyecekler, doğal lezzetler. Bizler tabiki bu doğal ürünlerimizi en güzel bir şekilde sunmak zorundayız. Tarım arazilerimizi en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız. Bodrum’un sembolü olan zeytinimizi, mandalinamızı ve diğer güzelliklerimizi hep birlikte krumak zorundayız. Bu tür etkinlikler bunlara dikkat çekmek için önemli bir fırsat. Özellikle bayan çiftçi kardeşlerimizi kutluyorum. Bu konuda gerçekten çok önemli bir misyonu yüklenmişler. Tarım İl Müdürlüğümüz, İlçe Müdürlüğümüz hep birlikte güzel çalışmalar yapılmış. Onlara güveniyor ve inanıyoruz. Eğer biz bu güzellikleri koruyacaksak hanımlar bu konuda gerçekten önemli bir görev üstlenmiş olacaklar” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras,”Bu tür etkinlikleri çok önemsiyoruz. Bodrum’un sadece güneş, kum ve denizden ibaret bir turizm kenti olmadığını, kültürüyle, tarihiyle, insanıyla çok büyük bir zenginliğe sahip olduğunu göstermek adına yapılan her girişimi sonuna kadar destekliyoruz” diye konuştu.

Bu yıl ilk kez düzenlenen Zeytin Çiçeği Festivali’ne önümüzdeki yıllarda Belediye’nin de desteğiyle uluslararası nitelik kazandırabileceklerini söyleyen Başkan Aras, “Bodrum’umuzun her mahallesinin kendine has değerleri var. Amacımız, bu değerleri ön plana çıkaran etkinlikler ve festivaller düzenleyerek Bodrum’u tanıtmak ve uluslararası nitelikte turizm organizasyonları haline getirmek. Bu sayede turizmimiz çeşitlendirilecek, üreticilerimiz de daha çok kazanacak” dedi.

Muğla İl Tarım Müdürlüğü ve İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından Yalıçiftlik’te düzenlenen 1. Zeytin Çiçeği Festivali, Bodrum’un hafta sonunu şenlendirdi. Festivale Bodrum’un hemen hemen tüm köylerinden katılım vardı. Kurulan stantlarda; başta zeytin ve zeytinyağı olmak üzere, yöresel ürün ve lezzetleri sergileyen Bodrum’un üreticileri, gün boyu hem alışveriş yaptı hem de güzel havanın tadını çıkardı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ