logo

NAZIM’IN KANATLARI BODRUM’DAYDI

Nebil Özgentürk’ün “Nazım’ın Kanatları” belgeseli, büyük ozan Nazım Hikmet’in aramızdan ayrılışının 56’ncı yıl dönümüne özel gösterimiyle Bodrum’da izleyici karşısına çıktı. Bodrum Belediyesi’nin ev sahipliğinde Trafo Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen gösteri, dinleti, söyleşi ve imza gecesinde hüzün ve coşku bir arada yaşandı.

Bodrum Belediyesi, Uluslararası Barış Ödülü sahibi büyük ozan Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümünde anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Sinema tadındaki belgesel filmleriyle tanınan usta isim Nebil Özgentürk, Nazım Hikmet ve kader arkadaşı Ramiz Demirkuşak’ın yol arkadaşlığını anlattığı belgesel yapımı “Nazım’ın Kanatları”nı Bodrum izleyicisiyle buluşturdu. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen geceye Bodrum’da yaşayan ünlü sanatçılar da katıldı. Belgesel gösterimi, şiir dinletileri ve sürpriz sanatçıların sahnesi ile renklenen etkinlikte, Nazım Hikmet’in dizeleri bir kez daha hayat buldu.

Nazım Hikmet ile arkadaşı Ramiz Demirkuşak arasındaki dayanışmayı anlatan ve Nebil Özgentürk’ün 1001’inci belgeseli olma özelliği taşıyan belgeselin özel gösterimi Trafo Kültür Merkezi’nde yapıldı. Geceye Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, başkan yardımcısı Ummahan Yurt, Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, gazeteci Nebil Özgentürk ile sanatçılar İlhan Şeşen, Mustafa Alabora, Metin Uca, yazar Arif Keskiner gibi ünlü isimlerin yanı sıra Bodrum’da yaşayan sanatçılar ve vatandaşlar katıldı. Gecenin konukları arasında Zülfü Livaneli’nin eşi Ülker ve kızı Aylin Livaneli de vardı.

Etkinlik, Nazımın Kanatları filminin gösterimi ile başladı. Alkışlarla sona eren filmin ardından sahneye çıkan Nebil Özgentürk, “Bu ülkenin kuytu noktalarında binlerce kişinin hatırası var. Bu ülkenin ulusal kurtuluş savaşının en güzel şiirlerini armağan etmiş insanın bu memlekette mezarının olması çok anlamlı diye düşünüyorum” diyerek Nazım Hikmet’in mezarının Türkiye’ye getirilmesini istediğini söyledi.

Başkan Aras da konuşmasında “Bu akşam, kesişen hayatlar manzumesi izledik. Benim hayatım sizlerle kesiştiği için çok mutluyum. Umarım, bizler de o yıllardaki büyük ustalar gibi bu hayatı birlikte yaşar ve böyle eserler bırakırız arkamızda” diye konuştu. Tarihin zor dönemlerinde, büyük dehalar ortaya çıktığını söyleyen Aras, “Bu insanların öncüsü büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’tür. Nazım Hikmet de aynı dönemin insanıydı. Türkiye’de Atatürk’ün toplumda yaptığı değişimi, Nazım da Türk dilinde yapmıştı. Nazım Hikmet’in bir özelliği daha vardı. Yurt dışında ünlenip de Türkiye’de daha sonra tanınan bir şair. Çok önemli bir insan, çok önemli bir değer. Keşke onunla aynı dönemde yaşasaydık. Ama onu hiç unutmayacağız. Ben bu belgeseli yapan tüm emekçilere, katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Aras, Nazım Hikmet’in mezarının Türkiye’ye getirilebilmesi için Özgentürk’ün girişimlerine destek vereceğini de söyledi.

YİĞİDİM ASLANIM BURDA YATIYOR

Özgentürk daha sonra Nazım’ın ‘Vasiyet’ şiirini okudu. Şiirin ardından Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Nebil Özgentürk Zülfü Livaneli’nin “Yiğidim Aslanım Burda Yatıyor” adlı şarkısını birlikte seslendirdiler.

Konuşmaların ardından Nebil Özgentürk, sahneye art arda sürpriz isimleri davet ederek, izleyenlere doyumsuz bir müzik ve şiir ziyafeti sundu. Başkan Aras’ın da zaman zaman eşlik ettiği Nazım Hikmet dizeleri, Trafo Kültür Merkezi’nden Bodrum semalarına hoş bir seda bıraktı. Film gösterimi, şiir ve dinletilerin ardından etkinlik, sözleri Nazım Hikmet’e ait olan “Ceviz Ağacı” şarkısının hep bir ağızdan söylenmesi ile sona erdi. Etkinliğin sonunda Nebil Özgentürk, kitaplarını da okurları için imzaladı.

 

#

SENDE YORUM YAZ