logo

STS BODRUM OKUL GEMİSİ DENİZ İZCİLERİNİN KAMPI OLDU

Çanakkaleli deniz izcileri, Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının ve Ulusal kurtuluş mücadelesinin başlangıcının 100. yılı nedeniyle STS Bodrum Okul Gemisi’nde kamp yaptı.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün denizcilik ülküsünü gerçekleştirmek için 18 yıl önce Bodrum denizcileri tarafından imal edilen ve Cumhuriyet tarihinin ilk yelkenli okul gemisi olan STS Bodrum, bu kez deniz izcilerini ağırladı.

Atatürk’ün 100. Yıl Deniz İzci Kampı’na katılan Kale İzci Oymağı deniz izcileri, STS Bodrum Okul Gemisi’nde dört günlük bir eğitim ve kamp süreci yaşadı. 13-17 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleşen kampa yaklaşık 20 izci katıldı. Türkiye’nin ilk yelkenli okul gemisinde “Denizcilik, Yelkencilik ve Seyir Eğitimi” alan minik izciler, denizciliğin alfabesini ustalarından öğrendi. Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serim Paker’in denizcilik dersleri verdiği kampta, STS Bodrum Okul Gemisi Kaptanı Mustafa Cengiz de minik izcilere yelkencilik konusunda merak ettiklerini anlattı.

Cengiz, “Bodrum’a Çanakkale’den gelen misafirlerimize okul gemimizin tarihçesini, bugüne kadar çıktığı yolculukları anlattık, aldıkları kısa eğitimin ardından hep birlikte Bodrum’dan Çökertme’ye kadar bir de seyir yaptık.” dedi.

19 Mayıs’ın 100’üncü yıldönümünde Bodrum’dan Samsun’a kutlu bir yolculuk yapan STS’nin aynı zamanda bir eğitim yuvası olduğunu söyleyen Cengiz, “Okul gemimiz, Türkiye’nin her yerinden Bodrum’a gelen genç denizcilerimizin hizmetinde olmaya devam edecektir. Talep olduğu taktirde, bu tür eğitim kamplarına ev sahipliği yapacağımızı ifade ettik.” diye konuştu.

 

#

SENDE YORUM YAZ