logo

TURİZM FORUMU”NA KENT KONSEYİ VE MUÇEP’TEN SERT TEPKİ

Bodrum Belediyesi’nin ev sahipliğinde 10-12 Haziran 2021 tarihleri arasında Bodrum’da düzenlenen ve turizm sektörü liderlerinin biraraya geldiği “Dünya Turizm Forumu”na Kent Konseyi ve Muğla Çevre Platformu’ndan sert tepki ve eleştiriler geldi.

Bodrum’da 10-12 Haziran tarihlerinde yapılan “Dünya Turizm Forumu”nun yankıları sürüyor. Dünyanın En Güzel Koyları Birliği Geçmiş Dönem Başkanı ve mevcut yönetimde genel sekreterlik yapan Galip Gür’ün foruma davet edilmediği öğrenilirken, Kent Konseyi’nden yapılan açıklamada kendilerinin ilk etapta foruma davet edilmediği ifade edildi, forum kapsamında yapılan Anthaven Projesi içerisindeki Radisson Collection Hotel’in açılına da sert tepki gösterildi.

Kent Konseyi ofisi önündeki açıklamayı Çevre ve Ekoloji Meclisi Sözcüsü Feyha Karslı okudu. Sözlerinin başında konsey olarak forum için davet almadıklarını ifade eden Karslı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“11.06.2021 tarihinde forumda sözümüz olduğunu fakat davet almadığımız eleştirilerimizi Bodrum Belediye Başkanlığına ilettik. Bunun üzerine foruma katılımımız için aynı gün davetiye iletildi. Ancak, Bodrum Kent Konseyi olarak sözümüzü iletmek için katılmak isteğimizde ısrarcı olduk. Forum boyunca talebimizi tekrar tekrar ileterek bekledik. Ancak yanıt alamadık. İkinci yılına girdiğimiz pandemi sürecinden istihdam, gelir olarak olumsuz etkilenen turizm sektörünün bu forumda sürdürülebilir turizm için sürdürülebilir yaşam merkezli tüm etkileşimlerin konuşulmasını, tartışılmasını bekliyorduk. Ama iki gün olarak ilan edilen oturumlara rağmen tek gün süren forumda bunlar konuşulmadı. Konuşmak isteyen yerele de söz verilmedi.

12 Haziran Cumartesi günü ise forum kapsamında ilan edilen dışında yürütülen programda izlediklerimiz canımızı sıktı, vicdanımızı yaraladı ve bizleri kızdırdı. Forum katılımcıları hep birlikte Aspat koyunda bulunan Ant Yapı tarafından yapımı sürdürülen Anthaven projesi içinde yer alan Radisson Collection Hotel’in açılışını yaptılar. Bu projenin doğal ve arkeolojik sit alanlarında, kıyıda, azmak, flora ve faunada yaratacağı tahribat ve olumsuzluklar sebebiyle ileri sürülen itirazlara rağmen Muğla Valiliği 21.06.2018 tarihinde ÇED gerekli değildir kararı verdi. Bu ÇED gerekli değildir kararının iptali için TMMOB Bodrum İKK tarafından dava açıldı. Dava sonucunda ÇED gerekli değildir kararı iptal edildi.

“12 HAZİRAN’I UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”

Cumartesi günü bu projenin açılış programında Bodrum Belediyesi’nin bir çalışanı sunuculuk yaptı. Hukuksal açıdan devam eden sürece rağmen, çevresel etkisinin büyüklüğü bilirkişi raporlarıyla tespit edilen bu projenin açılışı ise “doğa dostu, çevre dostu” diye tanıtılarak AKP Muğla milletvekili, Bodrum Kaymakamı, Bodrum Belediye Başkanı ve Başkan Yardımcısı bazı CHP’li Belediye Meclis Üyeleri ve forum katılımcıları ile yapıldı. Bodrum’da Merkezi ve Yerel yönetim eliyle; “Doğanın, tarihin, kültürün umarsızca yok edilişinin taçlandırıldığı” bir gün olarak 12 Haziran’ı unutmayacağız, unutturmayacağız. Ve merak ediyoruz acaba foruma yurt dışından katılan katılımcılar doğa dostu, çevre dostu diye tanıtılan bu tesisin açılışını yaparlarken gerçekleri biliyorlar mıydı?

GTF (World Tourism Forum) bildiğiniz gibi İngiltere merkezli olarak Bulut Bağcı tarafından kuruluyor ve ilk organizasyon 2015 yılında İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Bulut Bağcı organizasyonu şöyle tanıtıyor “hem Türkiye’ye yatırım, hem iş insanlarına yatırım için yeni pazarlar.” Şimdi Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras’a soruyoruz ve kamuoyuna açıklama bekliyoruz;

– İçinde bir otelin açılışının da yapıldığı GTF Bodrum toplantısında Belediyenin sponsorluğunun kapsamı detaylı olarak nedir?

– GTF organizasyonu Bodrum’da ne amaçla düzenlendi, program kimlerin eseri, sürecin ve bilgilerin kamuoyuyla paylaşılmasını istiyoruz.

– 12 Haziran’da hukuksuz süreci ve işlemleri mahkeme kararı ile belirlenmiş bir otelin açılışında belediye personelinin sunuculuk yapmasına cevabınız nedir?

– Bodrum Belediyesi’nin bu otelin açılışında Başkan, Başkan yardımcısı ve bir kısım meclis üyeleriyle yer alması, belediye personeline sunuculuk yaptırılması dikkate alındığında bu açılışta Belediye’nin böylesine bir katkı sağlamasının ve katılımının karar sürecinin detaylı olarak paylaşılmasını istiyoruz.

– Bu otelin açılışında Bodrum Belediyesinin sponsorluğu oldu mu?

Bodrum’un ne Davos’a, ne Maldivler’e ne de başka şehirlere benzetilmesine hiç ihtiyacı yoktur. 3000 yıldan beri süren kesintisiz yaşamı ile sürdürülebilir bir yaşamı merkezine almış, yaşama saygılı, doğanın, tarihin, kültürün teminatı olmuş bir turizm kenti olması için Bodrum’u ve yaşam hakkımızı korumak ve savunmak için mücadeleye devam edeceğiz.”

“HAYRETLER İÇERİSİNDE KARŞILADIK”

Kent Konseyi’nin açıklamasının ardından Muğla Çevre Platformu Sözcüsü Umay Karabaş da bir açıklama yaptı. Forumu, hayretler içerisinde karşıladıklarını söyleyen Karabaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Billboardlarda boy boy yapılan duyurularında, ne kadar kent suçu işleyen firma varsa, Bodrum’da doğal ve tarihsel değerlere en çok hangi firmalar zarar veriyorsa bunlar sponsor olarak gözükmekteydi. Haliyle bu buluşmadan kentimiz adına hayırlı bir takım sonuçlar beklemiyorduk ama şahit olduklarımız utanç vericiydi.

İki yıla yaklaşan pandemi döneminde ülkenin her yerinde olduğu gibi Bodrum’da da küçük esnaf, küçük işletmeler en fazla zarar görenler olduğu halde, bu forum yoluyla dev zincir oteller, kuruluşlar Bodrum’a yatırıma davet edildi. Biz Bodrum’da insanımızı böyle mi koruyacağız? Bodrum’un doğasını, tarihi değerlerini daha da ve dev yatırımcılar çağırarak mı koruyacağız? Yerelde, hali hazırda ve yeterli olanı tanıtmak varken, turizm devlerini daha da çağırmak nasıl bir mantıktır? İthal akıl değil yerel ortak akıl ile hareket edilmelidir. Bu toplantıda yerel ortak akıl yok sayılmıştır.”

#

SENDE YORUM YAZ